Çocuk Ortodonti

 

Koruyucu hekimlik yaklaşımı ile erken kaybedilen süt dişlerin yerine daimi dişler gelene kadar yapılan yer tutucular ile birlikte başlanılır.

Erken dönemde kalıtsal olan çeneler arası ilişki bozukluklarını (alt ve üst çenenin ileride yada geride konumlanması) tedavilerini zaman kaybedilmeden başlanılır aksi takdirde ileri yaşlarda Ortodontik tedaviler yada çeneler arası ameliyatlar ile bu sorunlar giderilebilir.

Erken yaşlarda çenelerin herhangi birisi yada ikisinde gözlemlenen çapraşıklık yada yer darlıkları bazı vakalarda çocugun büyüme potansiyeline uygun olarak planlanıp takıp çıkarılan damaklı teller ile sorun kısa süreli ve kolayca çözümlenebilir.

11-12 yaşlarına kadar kontroller altında yukarda bahsedilen tedavi teknikleri ile ortadan kaldırılamayan dişsel yada çeneler arası sorunlar sabit teller ile tedavi edilebilirler. Bu dönemde bazen çeneler arası uyumsuzluklar aşırı derecede ise sabit teller kullanılır. Sabit teller metal , renkli teller, şeffaf braketler veya dişlerin arka tarafına yerleştirilen hiç görünmeyen teller şeklinde uygulanabilir.


 Çocuk Ortodonti Ahmet KELEŞ paylaşan: info760

 

Çocuklarda gelişim döneminde alt çene geride ise nasıl duzeltilir?


Çocuk Ortodonti Ahmet KELEŞ paylaşan: info760